הידרותרפיה - שחייה טיפולית - בריכה טיפולית - "אלישע" ירושלים

טיפולים , אימונים וחוגי שחייה לטיפול בפחד מים , בחרדות ומחשבות טורדניות  בבריכה טיפולית מחוממת ובגישת לימוד השמה דגש על בנייה וחיזוק הבטחון והאמונה של החניך בעצמו וביכולתו מטרתנו הינה הפחתת החרדות , החששות והמחשבות הטורדניות עד להעלמתם ולהגעה למצב בו החניך יכול להמשיך ו"לחיות בשלום" עם מצוקותיו הרגשיות ובד בבד ללמד את החניך לשחות סגנון אחד או יותר בהתאם לגילו וליכולותיו , הפעילות מועברת ע"י מדריכים ומטפלים במים המומחים בתחומם ובעלי ידע וניסיון בטיפול בילדים ומבוגרים בעלי  

 

הידרותרפיה ושחייה טיפולית לטיפול במצוקות רגשיות ובחרדות 

חוג השחייה הטיפולית לטיפול בפחד מים (הרחבה בהמשך) ומצוקות רגשיות בבריכת  אלישע ירושלים הינו חוג תהליכי מתמשך השם דגש על הצדדים הרגשיים , הפיזיולוגיים והטכניים שבלימוד השחייה .

החוג הבנוי מסדרות של 12 שיעורים ומטרתו  הינה הפחתת החרדות  והמצוקות הרגשיות  והקניית כלים ויכולות  אשר יאפשרו לחניך "לחיות בשלום" עם מצוקותיו, ובד בבד ללמד את  החניך לשחות  סגנון אחד או יותר בהתאם לגילו ויכולותיו .


באלישע טכניקות  מיוחדות לטיפול בחשש במים ובקשיים רגשיים , מטפל ההידרוטרפיה שהוא גם מדריך שחייה מוסמך בהכשרתו מעניק לחניך תמיכה צמודה לכל אורך הדרך, ייתן לו תחושה של קבלה ולגיטימציה למצוקות , לפחדים ולחששות

חוג השחייה הטיפולית נערך באופן פרטני בהתחלה פעמיים בשבוע ובהמשך פעם בשבוע .

ב. עקרונות הטיפול והאימון

הדגש המרכזי עליו מושתתים מערכי ההדרכה ב"אלישע"  הינו  הקניית תחושת הצלחה לכל חניך וחניך  ובנייה של ביטחון ואמונה בעצמו וביכולתו, לצד גישת לימוד אשר משפיעה על תפיסת המסוגלות המוטורית של החניך הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

לצד ערך מרכזי  העקרונות המנחים באלישע הינם :
יצירת קשר אישי ובניית אמון בין המדריך לחניך.
 
"עקרון ההנאה שבאימון" ועל פיו  ילד נהנה הוא ילד הפתוח ללמידה ומתמיד באימון ובתרגול לאורך זמן.

עקרונות אילו יחד עם איכות המאמנים ומערכי האימון יגרמו לילד למחוייבות והתמדה  אשר יובילו לפיתוח  מיומנויות פיזיולוגיות ורגשיות ברמה גבוהה מאוד ויטמיעו בו ערכים אשר ילוו אותו שנים רבות.

ערכים נוספים הינם:

שיפור הקוארדינציה הרב איברית תוך איזון הגוף ותכנון התנועה
שיפור של תפקודי מערכת הנשימה.
שיפור סיבולת לב – ריאה.

 

ג. הבריכה

הפעילויות מתקיימות בבריכה אשר נבנתה במיוחד לילדים ולמבוגרים החוששים ממים ובהתאם ליכולותיהם ולצרכיהם . הבריכה מקורה ומחוממת כל השנה לטמפ' מים הגבוהה ב 6-7 מעלות יותר מבריכות רגילות , תנאים  אשר יקנו לחניך שקט , שלווה ובטחון ואפשרות להתרכז רק בנדרש ממנו .

 

 חוג שחייה טיפולית  לטיפול בפחד מים

 

פחד מים או חרדת המים שייך לקבוצת הפוביות הספציפיות  שמשמעותן היא פחד מתמיד ומוגזם, שמתעורר עקב הופעת אובייקט או מצב ספציפי, או עקב ציפייה להופעתו, חרדת המים מתעוררת בעת החשיפה לבריכה, לים או לאמבטיה או בדרך  אליהם ,  גורמת כמעט תמיד לתגובת חרדה מיידית.

 

בחרדה ממים קיימים גם מצבים ביניים :

 

הילד לא מכניס את הראש  או הפנים למים
הילד לא מוכן להרטיב את הפנים או השיער

חשש ממים עמוקים
חשש לעבור ממצב עמידה למצב ציפה
חשש להתנתק מעזרי הציפה
חשש להתנתק מהאבא או האמא בעת ההימצאות במים


א. מטרות החוג הינן :


הפחתת הפחד והחשש מהמים עד להעלמתו
הקניית עצמאות ובטחון בעת השהייה במים
הקניית שליטה בסגנון שחייה אחד או יותר.

מהו פחד מים
פחד מים או חרדת המים שייך לקבוצת הפוביות הספציפיות  שמשמעותן היא פחד מתמיד ומוגזם, שמתעורר עקב הופעת אובייקט או מצב ספציפי, או עקב ציפייה להופעתו.
קריטריונים אבחוניים נוספים לפוביה ספציפית, הם שהאדם מבין שהפחד הוא מוגזם ולא הגיוני (אצל ילדים זה קריטריון שלא תמיד מופיע), כשמדובר בקטינים הפחד נמשך לפחות חצי שנה, והפחד לא מוסבר על ידי שום הפרעה נפשית אחרת .
חרדת המים מתעוררת בעת   החשיפה לבריכה , לים או לאמבטיה או בדרך  אליהם ,  גורמת כמעט תמיד לתגובת חרדה מיידית,.‏‏ סימפטומים שיכולים להופיע הם למשל קוצר נשימה, הזעה, סחרחורת, פחד לטבוע או "להשתגע", ועוד.
אדם שסובל מחרדת  מים, בדרך כלל ינסה להימנע ככל האפשר מהמצב המפחיד, או מהמצוקה שמעורר בו המצב המפחיד. הימנעות זו משבשת באופן משמעותי את התפקוד הרגיל שלו, ומעוררת בו מצוקה גבוהה.
הירידה בחרדה, שמתרחשת בכל הימנעות מהמצב המפחיד, מחזקת את ההתנהגות הפובית ומשמרת אותה. אצל ילדים יכולה להופיע חרדת המים מסיבות אילו :

הסיבות לפחד המים
1. חוויה מבעיתה של כמעט- טביעה בים או בבריכה בגיל צעיר, ללא "חוויה מתקנת" שבאה בעקבותיה, עלולה להותיר עקבות טראומטיים הבאים לידי ביטוי בחרדת-מים.
2. מדריך שחייה, אבא או דוד ש"זרק" את הילד למים, וגרם לו לבהלה, לבליעת מים או לתחושת מחנק – חוויה שעלולה להשאיר עקבות שליליים לגבי התקרבות למים או לגבי קשר עם מדריך שחיה כלשהו.
חוויה של מחנק ממים בעת השהיה באמבטיה או בשעת חפיפת שיער בגיל צעיר, עלולה להפוך לחרדה מתמשכת.
3. ילדים עם דימוי עצמי וחברתי נמוך, החסרים ביטחון באופן כללי, יפתחו לעיתים חרדות גם במים.
4. תופעה מיוחדת בתחום חרדת המים היא הפחד להכניס את הפנים למים. אלה ילדים שמוכנים להיכנס למים, אך לא לצלול בתוכם.
5. לעיתים חרדה גדולה של הורים דאגנים במיוחד ( "אל תשחה לשם, זה מסוכן") עלולה להתבטא אצל ילדיהם בחרדה עמוקה ממים. גם הורים שבעצמם אינם שוחים, עלולים להעביר לילדיהם באופן לא-מודע פחד ממים.

הנחיות ראשוניות
לתחילת הטיפול בילדים הסובלים מחרדת-מים מספר הנחיות מקדימות אשר מועברות ע"י ההורים: 
1. יש להרגיע את הילדים ולהבהיר להם שהמסגרת תומכת ונעימה.
2 חשוב להבהיר לילד שאמא תוכל להיות לידו ואף להימצא במים אם ירצה.
3. יש להדגיש לילד שהמדריך לא ייקח אותו למים העמוקים אם הוא חושש,
4. שלא יאלצו אותו להכניס ראש למים או לבצע תרגילים שאינם נעימים לו.

 

 

דף הבית  |  תינוקות ופעוטות   |  פעילויות מים לילדים  |  היפוטוניה וחגורת כתפיים  |  פחד מים  |  קשב וריכוז   |  פעילויות מים למבוגרים  |   תנאי שימוש   | צור קשר

© כל הזכויות שמורות ל-אלישע                        

אתר החוגים והפנאי המוביל בישראל נבנה על ידי "חוג" אתר החוגים